Om gråt


Vad gör en handledare, egentligen? Svaret beror på vad du och ditt manus behöver. Din handledare läser ditt manus, kommenterar och diskuterar med dig, hjälper dig att se ditt manus från olika håll. Kommentarerna och diskussionerna kan handla om allt från manusets struktur till din språkanvändning, eller om hur du ska påbörja ditt projekt eller hur du ska skriva om slutet. Det kan också handla om mera allmänna tankar om skrivande, men samtidigt helt konkreta – som i den autentiska kommentaren om att skriva gråt, att gråta i text.

Om handledning, och gråt: När man gråter är det bra att ha någon att hålla i handen. Oberoende om det är i texten tårarna kommer eller utanför.

/Taivassalo


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: